Microswitch TACT; Pos: 2; 0.05A/32VDC; SMD; none; 2.6N; OFF-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TSSE 65 R-J
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: TSSE 65 R-J
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; Pos: 2; 0.05A/32VDC; SMD; none; 2.6N; OFF-(ON)
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 4mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 50mA / 32V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Actuator colour | red |
| Button shape | round |
| Button shape | round |
| Button marking | blank |