Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 21A/250VAC; 21A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Tootekood:
V-212-1C6
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: V-212-1C6
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 21A/250VAC; 21A/30VDC
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Series | V |
| Max. contact resistance | 15mΩ |
| Body dimensions | 27.8x15.9x10.3mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 21A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.45N |
| Lever length | 27.5mm |