Microswitch SNAP ACTION; 5A/250VAC; with lever; SPDT; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
2000.0
Tootekood:
V4LST7A1X
Tootja: SAIA-BURGESS
Tootja tootekood: V4LST7A1X
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; 5A/250VAC; with lever; SPDT; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | gold |
| Body dimensions | 20x6.4x11mm |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |