Video-infrared thermometer; -50÷2200°C; Opt.resol: 50: 1; ε: 0,1÷1
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VIR50
Tootja: EXTECH
Tootja tootekood: VIR50
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Video-infrared thermometer; -50÷2200°C; Opt.resol: 50: 1; ε: 0,1÷1
| Interface | USB |
| Dimensions | 152x57x189mm |
| Kind of display used | color |
| Display resolution | 320x240 |
| Power supply | built-in rechargeable battery |
| Measuring instrument features | automatic power-off, constant measurement (interlocking of measurement release button), data logger function, date and time setting possibility, laser sight, measures temperature without leads or by means of K-type probe, memory built-in, MIN/MAX/MEDIUM function, settable MIN/MAX alarm thresholds, adjustable emissivity |
| Measuring unit | °C, °F |
| Standard equipment | drop-like K-type temperature probe, hard case, mains battery charger, microSD memory card, stand, USB cable |
| Response time | <0.15s |
| Type of meter | Video-infrared thermometer |
| Measurement | ambient temperature, dew point, differential temperature, non-contact temeprature (IR) |
| Weight without batteries | 494g |
| Optical resolution | 50:1 |
| Non-contact temperature measuring range | -50...2200°C |
| Emissivity value | 0,1...1 |