Diode: stud rectifying; 1.2kV; 1.47V; 150A; cathode stud; DO205AA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-150U120D
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-150U120D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1.2kV; 1.47V; 150A; cathode stud; DO205AA
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AA, DO8 |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 235A |
| Max. forward impulse current | 3kA |
| Load current | 150A |
| Max. forward voltage | 1.47V |
| Fastening thread | 3/8''-24UNF-2A |
| Type of diode | rectifying |