Standard Recovery Diode, 600 V, 15 A, Single, 1.05 V, 120 ns, 180 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-15AWL06FN-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-15AWL06FN-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 600 V, 15 A, Single, 1.05 V, 120 ns, 180 A
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 30A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 180A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 920mV |
| Reverse recovery time | 290ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 120µA |
| Quantity in package | 75 |
| Capacitance | 11pF |