Thyristor: stud; 1.2kV; Ifmax: 35A; 16A; Igt: 60mA; TO208AA,TO48
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-16RIA120S90
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-16RIA120S90
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Thyristor: stud; 1.2kV; Ifmax: 35A; 16A; Igt: 60mA; TO208AA,TO48
| Mounting | screw |
| Case | TO48, TO208AA |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 35A |
| Gate current | 60mA |
| Max. forward impulse current | 340A |
| Load current | 16A |
| Turn-on time | 4µs |
| Fastening thread | 1/4-28 UNF-2A |
| Pulse resistance | 1kV/μs |