Module: diode; single diode; 100V; If: 240A; HALF-PAK; V: D67; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-243NQ100PBF
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-243NQ100PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: diode; single diode; 100V; If: 240A; HALF-PAK; V: D67; screw
| Case | HALF-PAK |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. load current | 240A |
| Features of semiconductor devices | Schottky |
| Max. forward impulse current | 3.3kA |
| Load current | 240A |
| Max. forward voltage | 720mV |