Diode: stud rectifying; 600V; 1.4V; 300A; anode stud; DO205AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-300UR60A
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-300UR60A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 600V; 1.4V; 300A; anode stud; DO205AB
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AB, DO9 |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 5.5kA |
| Load current | 300A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Fastening thread | 3/4''-16 UNF-2A |
| Type of diode | rectifying |