Standard Recovery Diode, 600 V, 35 A, Single, 1.46 V, 160 ns, 270 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-35EPF06L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-35EPF06L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 600 V, 35 A, Single, 1.46 V, 160 ns, 270 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Load current | 35A |
| Max. forward voltage | 1.46V |
| Reverse recovery time | 160ns |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |