Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 40 A, Single, 1.1 V, 475 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-40EPS12-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-40EPS12-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 40 A, Single, 1.1 V, 475 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 475A |
| Load current | 40A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |