Diode: rectifying; THT; 1.6kV; 40A; tube; Ifsm: 475A; Ufmax: 1.14V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-40EPS16-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-40EPS16-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1.6kV; 40A; tube; Ifsm: 475A; Ufmax: 1.14V
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Features of semiconductor devices | glass passivated, high voltage |
| Max. forward impulse current | 475A |
| Load current | 40A |
| Max. forward voltage | 1.14V |
| Type of diode | rectifying |