Diode: stud rectifying; 1kV; 1.3V; 40A; anode stud; DO203AB; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-40HFR100
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-40HFR100
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1kV; 1.3V; 40A; anode stud; DO203AB; screw
| Mounting | screw type |
| Case | DO203AB, DO5 |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 62A |
| Max. forward impulse current | 570A |
| Load current | 40A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Fastening thread | 1/4-28 UNF-2A |
| Type of diode | rectifying |