Standard Recovery Diode, 600 V, 45 A, Single, 1.31 V, 180 ns, 462 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-45EPF06L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-45EPF06L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 600 V, 45 A, Single, 1.31 V, 180 ns, 462 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 550A |
| Load current | 45A |
| Max. forward voltage | 1.31V |
| Reverse recovery time | 180ns |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |