Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 45 A, Single, 1.16 V, 420 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-45EPS16L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-45EPS16L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 45 A, Single, 1.16 V, 420 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Features of semiconductor devices | high voltage |
| Max. forward impulse current | 500A |
| Load current | 45A |
| Max. forward voltage | 1.16V |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |