Diode: rectifying; THT; 400V; 60A; tube; Ifsm: 600A; TO247AC-3L; 50ns
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-60APU04-N3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-60APU04-N3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 400V; 60A; tube; Ifsm: 600A; TO247AC-3L; 50ns
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. load current | 120A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 600A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 870mV |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |