Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 60 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 39 ns, 300 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-60CPH03-N3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-60CPH03-N3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 60 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 39 ns, 300 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 300V |
| Max. load current | 60A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 39ns |
| Type of diode | rectifying |