Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 60A; Package: tube; TO247AC Modified
Kordarv:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
VS-60EPF12-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-60EPF12-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 60A; Package: tube; TO247AC Modified
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 830A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Reverse recovery time | 95ns |
| Type of diode | rectifying |