Standard Recovery Diode, 600 V, 65 A, Single, 1.32 V, 180 ns, 700 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-65APF06L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-65APF06L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 600 V, 65 A, Single, 1.32 V, 180 ns, 700 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 830A |
| Load current | 65A |
| Max. forward voltage | 1.32V |
| Reverse recovery time | 180ns |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |