Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 65 A, Single, 1.42 V, 480 ns, 700 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-65APF12L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-65APF12L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 65 A, Single, 1.42 V, 480 ns, 700 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 830A |
| Load current | 65A |
| Max. forward voltage | 1.42V |
| Reverse recovery time | 480ns |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |