Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 65 A, Single, 1.12 V, 840 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-65APS12L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-65APS12L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 65 A, Single, 1.12 V, 840 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 64A |
| Max. forward voltage | 1.12V |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |