Standard Recovery Diode, 600 V, 90 A, Single, 1.3 V, 190 ns, 850 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-90APF06L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-90APF06L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 600 V, 90 A, Single, 1.3 V, 190 ns, 850 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 90A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 70ns |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |