Standard Recovery Diode, 800 V, 90 A, Single, 1.2 V, 915 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VS-90EPS08L-M3
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: VS-90EPS08L-M3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Standard Recovery Diode, 800 V, 90 A, Single, 1.2 V, 915 A
| Mounting | THT |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 1.1kA |
| Load current | 90A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Type of diode | rectifying |
| Max operating temperature | 150°C |