Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/125VAC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Tootekood:
VX-01-3C23
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: VX-01-3C23
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/125VAC
| Operating temperature | -25...105°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Body dimensions | 27.8x15.9x10.3mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 125V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 490mN |