Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPDT; 5A/250VAC; IP40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Tootekood:
VX-51-1C23
Tootja: OMRON OCB
Tootja tootekood: VX-51-1C23
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPDT; 5A/250VAC; IP40
| Operating temperature | -25...105°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with short lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Body dimensions | 27.8x15.9x10.3mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Electrical life | 500000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 490mN |
| Lever length | 14mm |