Transistor: P-MOSFET; unipolar; DFN2020-6
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
WM02P160R
Tootja: WAYON
Tootja tootekood: WM02P160R
Spetsifikatsioon tootele Transistor: P-MOSFET; unipolar; DFN2020-6
| Mounting | SMD |
| Case | DFN2020-6 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | P-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | -20V |
| Drain current | -16A |
| Pulsed drain current | -64A |
| Power dissipation | 6.5W |
| On-state resistance | 17mΩ |
| Gate charge | 28nC |