Transistor: N-MOSFET; unipolar; PDFN5060-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
WMB072N12HG2
Tootja: WAYON
Tootja tootekood: WMB072N12HG2
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; PDFN5060-8
| Mounting | SMD |
| Kind of package | tape, reel |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 120V |
| Drain current | 90A |
| Pulsed drain current | 360A |
| Power dissipation | 104W |
| On-state resistance | 7.5mΩ |
| Gate charge | 43nC |