Transistor: N-MOSFET; unipolar; TO220-3
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
WMK036N12HGS
Tootja: WAYON
Tootja tootekood: WMK036N12HGS
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; TO220-3
| Mounting | THT |
| Case | TO220-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 120V |
| Drain current | 188A |
| Power dissipation | 250W |
| On-state resistance | 3.6mΩ |
| Gate charge | 144nC |