Transistor: N-MOSFET; unipolar; TO220-3
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
WMK90N08TS
Tootja: WAYON
Tootja tootekood: WMK90N08TS
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; TO220-3
| Mounting | THT |
| Case | TO220-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 80V |
| Drain current | 90A |
| Pulsed drain current | 360A |
| On-state resistance | 8.5mΩ |
| Gate charge | 111nC |