SWITCH, ROCKER, SPST, 15A, 250VAC, BLACK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
WR11AS
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: WR11AS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele SWITCH, ROCKER, SPST, 15A, 250VAC, BLACK
| Mounting | on panel, SNAP-IN |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering, connectors |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Number of terminals | 2 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 200MΩ |
| Electrical life | 15000cycles |
| Poles number | 1 |
| Conform to the norm | UL |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 15A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |