Emergency Stop Switch, DPST-NC, Push-Pull, Screw, 10 A, 120 V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
YW1L-V4E02Q4R
Tootja: IDEC
Tootja tootekood: YW1L-V4E02Q4R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Emergency Stop Switch, DPST-NC, Push-Pull, Screw, 10 A, 120 V
| Supply voltage | 24V AC, 24V DC |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | emergency stop |
| Number of positions | 2 |
| Enclosure material | plastic |
| Mounting hole diameter | Ø22.5mm |
| Illumination | LED |
| Face dimensions | Ø40mm |
| Contacts configuration | NC x2 |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | red |
| Button shape | mushroom |