Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 5A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
ZM50E70J01
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: ZM50E70J01
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 5A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...125°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.6mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 120mN |