Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10.1A/250VAC; IP40
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
ZM90G20A01
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: ZM90G20A01
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10.1A/250VAC; IP40
| Operating temperature | -40...120°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Body dimensions | 19.8x6.4x9.5mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 10.1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10.1A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.5N |