Product code: 0402WGJ0363TCE
Manufacturer: ROYAL OHM
Manufacturer code: 0402WGJ0363TCE
Product downloads
Specification for Resistor: thick film; SMD; 0402; 36kΩ; 1/16W; ±5%; -55÷155°C; 50VAC
Mounting SMD
Power 62.5mW
Resistance 36kΩ
Type of resistor thick film
Operating voltage 50V
Case - inch 0402
Operating temperature -55...155°C
Tolerance ±5%