Screw; for plastic; 2.5x8; Head: cheese head; Torx® PLUS; 8IP
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
3265742
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 3265742
Product downloads
Specification for Screw; for plastic; 2.5x8; Head: cheese head; Torx® PLUS; 8IP
| Material | A2 stainless steel |
| Length | 8mm |
| Thread | 2,5 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| Kind of cut | Torx® PLUS |
| Head height | 1.9mm |
| Head diameter | 4.4mm |
| BN standard | 20166 |
| Screw application | for plastic |