Screw; for metal; 3x8; Head: cheese head; Torx®; TX10; Øhead: 5.6mm
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
3815107
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 3815107
Product downloads
Specification for Screw; for metal; 3x8; Head: cheese head; Torx®; TX10; Øhead: 5.6mm
| Material | stainless steel |
| Length | 8mm |
| Thread | 3 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 7500 |
| Kind of cut | Torx® |
| Head height | 2.4mm |
| Mechanical elements features | self-forming thread |
| Head diameter | 5.6mm |
| Screw application | for metal |