Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
40.52.9.110.5300
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 40.52.9.110.5300
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi + Au |
| Body dimensions | 29x12.4x25mm |
| Rated coil voltage | 110V DC |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 650mW |