Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
40.61.6.024.0000
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 40.61.6.024.0000
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB, socket |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 29x12.4x25mm |
| Coil resistance | 520Ω |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature, bistable |
| Type of relay | electromagnetic |