Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.52.9.009.0010
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.52.9.009.0010
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 400mW |