Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.61.9.009.4310
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.61.9.009.4310
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Relay variant | miniature, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 400mW |