Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
41.81.7.012.8240
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.81.7.012.8240
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB |
| Body dimensions | 29x12.7x15.7mm |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 3A / 240V AC |
| Contact current max. | 40A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil current | 8.8mA |