Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
45.31.9.006.0610
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 45.31.9.006.0610
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contact material | AgNi |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 500V AC |
| Coil resistance | 72Ω |
| Rated coil voltage | 6V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 10A / 24V DC |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 550mW |
| Coil current | 83mA |