Relay: electromagnetic; industrial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
55.13.8.120.0000
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 55.13.8.120.0000
Specification for Relay: electromagnetic; industrial
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 27.7x20.7x35.8mm |
| Contacts configuration | 3PDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | industrial, monostable, power |
| Type of relay | electromagnetic |