Connector: AC supply; socket; male; 10A; 250VAC; IEC 60320; C16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
6110.4110
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 6110.4110
Product downloads
Specification for Connector: AC supply; socket; male; 10A; 250VAC; IEC 60320; C16
| Operating temperature | -25...120°C |
| Electrical mounting | soldering |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for panel mounting, SNAP-IN |
| Type of connector | AC supply |
| Current rating | 10A |
| Standard | IEC 60320 |
| Rated voltage | 250V AC |
| Panel thickness | max. 1mm |
| Connector variant | C16 |