Product code: C1206C225K4RAC7025
Manufacturer: KEMET
Manufacturer code: C1206C225K4RAC7025
  • Mounting
  • Operating voltage
  • Case - inch
  • Operating temperature
  • Tolerance
  • Capacitance
  • Case - mm
  • Kind of capacitor
  • Type of capacitor
  • Dielectric
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Capacitor: ceramic; MLCC; 2.2uF; 16VDC; X7R; ±10%; SMD; 1206
Mounting SMD
Operating voltage 16V
Case - inch 1206
Operating temperature -55...125°C
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2µF