Product code: CQB100W14-72S05
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CQB100W14-72S05
  • Output current
  • Mounting
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 100W; Uin: 12÷160V; Uout: 5VDC; Iout: 20A; 66g
Output current 20A
Mounting THT
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 87.5%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 200kHz