Product code: EC5DAW-48S33N
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: EC5DAW-48S33N
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 10W; Uin: 18÷74V; Uout: 3.3VDC; Iout: 2000mA; 6.6g
Output current 2A
Mounting THT
Power 10W
Operating temperature -40...85°C
Protection over current, short circuit protection
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 79%