Product code: ED1C332MNN1235
Manufacturer: Elite
Manufacturer code: ED1C332MNN1235
  • Mounting
  • Operating voltage
  • Operating temperature
  • Tolerance
  • Max. forward impulse current
  • Terminal pitch
  • Height
  • Impedance
  • Body dimensions
  • Diameter
  • Capacitance
  • Nominal life
  • Kind of capacitor
  • Type of capacitor
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 3300uF; 16VDC; Ø12.5x35mm
Mounting THT
Operating voltage 16V DC
Operating temperature -40...105°C
Tolerance ±20%
Max. forward impulse current 2.88A
Terminal pitch 5mm
Height 35mm
Impedance 20mΩ
Body dimensions Ø12.5x35mm
Diameter 12.5mm
Capacitance 3.3mF