Product code: HF2G477M35040HC
Manufacturer: SAMWHA
Manufacturer code: HF2G477M35040HC
  • Mounting
  • Operating voltage
  • Operating temperature
  • Tolerance
  • Height
  • Body dimensions
  • Diameter
  • Capacitance
  • Type of capacitor
  • Service life
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Capacitor: electrolytic; SNAP-IN; 470uF; 400VDC; Ø35x40mm; ±20%
Mounting SNAP-IN
Operating voltage 400V DC
Operating temperature max. 85°C
Tolerance ±20%
Height 40mm
Body dimensions Ø35x40mm
Diameter 35mm
Capacitance 470µF