Transistor: N-MOSFET
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IRFZ24PBF
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: IRFZ24PBF
Product downloads
Specification for Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 17A |
| Pulsed drain current | 68A |
| Power dissipation | 60W |
| On-state resistance | 100mΩ |
| Gate charge | 25nC |